Przerwa konserwacyjna RCN Solec Kujawski

Moderator: Łukasz-O

Re: Przerwa konserwacyjna RCN Solec Kujawski

Postprzez zarowka_1234 » 16 maja 2012, 23:07

Jestem tego samego zdania.
A tutaj link do tego artykułu na onecie: http://biznes.onet.pl/prezesi-tvp-i-pr- ... news-detal
Można przeczytać mdz. o kosztach nadawania na falach długich. Jednak to było by bez sensu, prawie nowy ośrodek nadawczy kończy swoją działalność po 11 latach.....
Miejmy nadzieję że ten plan nie dojdzie do realizacji.
zarowka_1234
Ekspert

Postprzez cubznpl » 17 maja 2012, 01:51

Poinformował, że spółka rozważa też zaprzestanie nadawania na falach długich, co przyniosłoby oszczędności rzędu 6 mln zł rocznie.

Ciekaw jestem ile by dzisiaj kosztowało nadawanie z Konstantynowa, oczywiście za pomoca nadajników BBC i z pełną mocą obydwu bloków.
Czy ktoś się orientuje, ile szacunkowo mniej mocy potrzebuje Solec w porównaniu z Konstantynowem?
Zapotrzebowanie na energię Konstantynowa jest już znane.
Oczywiście prąd to nie wszystko, ale pewnie by to była jakaś koszmarna suma...
cubznpl
Site Admin

Postprzez Rublik » 17 maja 2012, 11:45

Podobno sprawność bloków nadawczych w Solcu wynosi 88% przy 50% w Konstantynowie.
Do ERP 1 MW w Solcu potrzeba około 1200 kW energii (jednak należy wspomnieć o działającym układzie DCC, który pozwala zmniejszyć zużycie prądu - o ile, nie wiem).
Gąbin z ERP 2 MW potrzebował od 3 do 4 MW energii (w zależności od modulacji).
Wnioski narzucają się same. :)
Rublik

Postprzez cubznpl » 17 maja 2012, 18:36

Dziękuję za odpowiedź.
No tak, zapomniałem o sprawności nadajników.
Nie przepadam za gdybaniem, ale pewnie Emitel po odbudowie masztu szybko by "pogrzebał" nadajniki BBC, skoro nadajnik Thomcast lub podobny jest aż tak bardzo energooszczędny.
Można pogdybać, jakiej rozbudowy wymagałby wtedy budynek stacyjny, pewnie nadajniki lampowe zostałyby na zapas, jak to uczyniono np w radiostacji nadającej sygnał czasu DCF.
cubznpl
Site Admin

Postprzez Łukasz-O » 17 maja 2012, 22:32

A ja czasem lubię pogdybać i obstawiam za złomowaniem (sprzedaży ?) lampowych nadajników na koszt mniej prądożernych i zredukowanie gigantycznego przydziału mocy ;)
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez Tadekmaj » 18 maja 2012, 15:49

Łukasz-O napisał(a):A ja czasem lubię pogdybać i obstawiam za złomowaniem (sprzedaży ?) lampowych nadajników na koszt mniej prądożernych i zredukowanie gigantycznego przydziału mocy ;)

Nie wiemy, na ile lat, była wyliczona żywotność tych nadajników, ale myślę że długą. Dlatego podejrzewam że chociaż jeden z nadajników by pracował. Konstantynów miał większe możliwości zejścia z mocą, niż Solec aby dobrym sygnałem objąć cały kraj. Jeżeli były swego czasu przymiarki aby nadawać z mocą 75kW. to znaczy że coś było na rzeczy. Konstantynów miał pod tym względem niezaprzeczalne i nie powtarzalne walory. Wszyscy napewno wiemy o co chodzi.
Co zaś się tyczy złomowania czy sprzedaży nadajników BB. to dziwne jest to,że nie uczyniono tego do tej pory, skoro było wiedziane już w 1998r. że żadnej emisji radiowej ż Konstantynowa, być już nie będzie. Obydwaj wiemy to że nadajniki jeszcze tam są a także większość osprzętu do nich. Podobno były czynione próby ich sprzedaży, ale nic z tego nie wyszło. Świat przestawił się na inny typ nadajników a te które znajdują się w Konstantynowie były zaprojektoweane z przeznaczeniem wyłacznym, dla tej radiostacji, 38 lat temu. :|
Tadekmaj
Ekspert

Postprzez zarowka_1234 » 18 maja 2012, 20:23

Kiedyś gdzieś w internecie było kilka informacji o układzie DCC. Pamiętam że układ potrafi zmniejszyć zużycie energii elektrycznej średnio o 30-40%. Czyli sporo.
Sam nadajnik w Konstantynowie pobierał ok. 3MW. W Solcu jest to poniżej 1MW. Do tego utrzymanie masztów (przeglądy).
Nadajnik w Solcu jest tranzystorowy - praktycznie bezobsługowy. Konstantynów wymagał wymiany co jakiś czas lamp.

A co do przerwy konserwacyjnej, wiadomo w jakich godzinach nadajnik zostanie wyłączony?
Nagram moment wyłączenia (radio Śnieżnik R-502) nadajnika i wstawię tutaj. Mieszkam w domku, z dala od wszelkich zakłóceń.
zarowka_1234
Ekspert

Postprzez giezet » 18 maja 2012, 21:28

zarowka_1234 napisał(a):A co do przerwy konserwacyjnej, wiadomo w jakich godzinach nadajnik zostanie wyłączony?

O tu:
http://www2.polskieradio.pl/czestotliwosci/przerwy/ napisał(a):19-05-201209:05 - 19:00Solec Kujawski - (225 kHz)
19 i 20 maja 2012 r. w godz. 9:05-19:00 wystapia przerwy w emisji programu.

zarowka_1234 napisał(a):Nagram moment wyłączenia (radio Śnieżnik R-502) nadajnika i wstawię tutaj. Mieszkam w domku, z dala od wszelkich zakłóceń.

Z najwieksza przyjemnoscia udostepnie miejsce na to nagranie (podobnie jak bylo z LzR i wzmiance o upadku masztu), zebysmy nie musieli sie maltretowac z wrzutami :) Sam bym chetnie nagral, ale w dzien tutaj jest tylko szum i rozbryzgi od 234 kHz z Beidweiler/LUX ktory jest oddalony o niecale 150km.
giezet
Ekspert

Postprzez zarowka_1234 » 19 maja 2012, 09:25

Tak jak obiecałem, nagranie: http://www.sendspace.pl/file/5ef7ab87df ... f/solec225.
Swoją drogą myślałem, że najpierw wyłączona zostanie modulacja, a później fala nośna. A tutaj momentalnie razem z dźwiękiem przestały świecić diody wskazujące poziom fali nośnej.
Dodam tylko że na tych 3 diodach bardzo dobrze widać jak pracuje układ DCC.
zarowka_1234
Ekspert

Postprzez Rublik » 19 maja 2012, 11:50

To nie nadajnik lampowy, tutaj wystarczy wcisnąć jeden przycisk i wyłączone ;)
Na tą chwilę, mniej więcej 90 km od RCN (Wałcz) słychać nośną, ale z bardzo małą mocą, bo kolega z okolic Wrocławia poinformował mnie, że u siebie na 225 nic nie ma.
Rublik

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do RCN Solec Kujawski