RCN Solec Kujawski

Moderator: Łukasz-O

Re: RCN Solec Kujawski

Postprzez TAN » 28 lut 2011, 17:28

Relacja fotograficzna z wizyty na terenie radiostacji w Solcu i poligonie
http://forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=37&t=1663

Pozdrawiam
TAN
Ekspert

Postprzez Tadekmaj » 01 mar 2011, 11:15

Przydałby się najpierw jakiś w miarę wiarygodny opis tej jedynej w tej chwili stacji długofalowej w Polsce. Lepszym miejscem do zamieszczenia zdjęć z wypraw do różnego rodzaju stacji nadawczych, jest galeria. A wiem że dokumentacja fotograficzna zarówno z Solca jak i Raszyna znajdująca się u szanownych kolegów, jest naprawdę bardzo bogata. 8-)
Tadekmaj
Ekspert

Postprzez TAN » 01 mar 2011, 12:54

Witam

Wbrew pozorom nie ja założyłem ten temat. Pozostawał on przez dwa dni pusty, tylko z zachętą do dyskusji.
W związku z powyższym, aby ośmielić i zainspirować kolegów do rozwinięcia tematu zamieściłem specjalnie tu link do strony ilustrujący infrastrukturę stacji.
Nie jestem równierz współautorem tamtych zdjęć, ani też uczestnikiem wyprawy. Więc co najmniej niezręcznością było umieszczanie tej relacji w galerii. Na tym forum nie ma specjalnego działu pt. „Linki do innych interesujących stron nie związanych z tematyką forum”, i to celowo, aby nie czynić z tej strony śmietnika. Moim skromnym zdaniem link powinien być zamieszczany tylko jeśli wiąże się ściśle z poruszanym tematem – a ten takim jest.

A teraz garść ogólnie znanych faktów w temacie:
Projektantem RCN w Solcu Kujawskim była Politechnika Wrocławska i PR .
Pierwsza audycja z tego RCN popłynęła w eter w dniu 04.09.1999 r. Ponieważ Solec Kujawski nie leży w centrum Polski, zadecydowano się na budowę dwóch sfazowanych, uziemionych masztów nadawczych 330 i 289 metrów, oddalonych od siebie o 330 metrów. Takie rozwiązanie zapewniło odpowiednie ukształtowanie charakterystyki wypadkowej systemu antenowego, zapewniającego równomierne rozprzestrzenianie się sygnału po powierzchni kraju. Kierunek maksymalnego promieniowania ustalono na linii RCN - Przemyśl. Maszty wzniesione zostały przez specjalistów z Chorwacji. Sam nadajnik zaprojektowany i wykonany został przez firmę Thomcast. Urządzenie składa się z trzech bloków po 400 kW połączonych razem za pośrednictwem sumatora. Taki układ posiada praktyczną moc ciągłą ok. 1000 kW. Każdy blok (400kW) zawiera 256 modułów małych nadawczych po około 2 kW każdy, zbudowanych na bazie tranzystorów mocy MOSFET. Poszczególne moduły zasilane są napięciem około 330 V. Sprzęt zamontowany w Solcu Kujawskim umożliwia modyfikację sprzętową, w celu przejścia z emisji analogowej na cyfrową.

Pozdrawiam
TAN
Ekspert

Postprzez TAN » 06 mar 2011, 12:29

szkic zasilania anten i charakterystyka kierunkowa promieniowania.
Załączniki
Solec antena.jpg
Solec antena.jpg (90.85 KiB) Przeglądane 16734 razy
Solec ant char.jpg
Solec ant char.jpg (139.35 KiB) Przeglądane 16734 razy
TAN
Ekspert

Postprzez TAN » 06 mar 2011, 14:55

Schemat zasilania bocznikowego i jego elementy.
Załączniki
Schemat zasilania bocz.jpg
Schemat zasilania bocz.jpg (30.82 KiB) Przeglądane 16729 razy
boczniki.jpg
boczniki.jpg (38.26 KiB) Przeglądane 16729 razy
zasilanie izolator.jpg
zasilanie izolator.jpg (199.45 KiB) Przeglądane 16729 razy
TAN
Ekspert

Postprzez Slawek » 08 mar 2011, 00:01

Zasięg teoretyczny
Solec.jpg
Slawek

Postprzez roberto » 17 mar 2011, 20:38

Bardzo ciekawe opracowanie dotyczące "źródła sygnałów wzorcowych częstotliwości i czasu dla potrzeb synchronizacji sieci telekomunikacyjnych oraz lokalizowania wywołań alarmowych" .
Praca w znacznej mierze odnosi się do wprowadzenia w/w systemu za pośrednictwem właśnie długofalowej radiostacji PR w Solcu Kujawskim .

http://www.itl.waw.pl/publikacje_pliki/ ... ki/258.pdf

Miłej lektury ;)
roberto
Site Admin

Postprzez zarowka_1234 » 21 lut 2012, 23:06

Znalazłem dzisiaj odbiornik SDR dostępny online, którego zakres odbieranych częstotliwości obejmuje 225kHz.
Antena: dipol 2x10m.
Wyraźnie cały czas słychać zakłócenia pochodzące od jakiegoś urządzenia. Na dobrym odbiorniku można by spokojnie słuchać PR1.
http://websdr.ewi.utwente.nl:8903/
zarowka_1234
Ekspert

Postprzez Dawas » 22 lut 2012, 08:19

A wiesz jak się tym obsługiwać :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Może jakąś instrukcje zrobisz :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: Ja słysze tylko jakieś pierdzenie :( :( :( :( :( :( :( :( :(
Dawas

Postprzez roberto » 22 lut 2012, 10:06

Dawas napisał(a): Ja słysze tylko jakieś pierdzenie :( :( :( :( :( :( :( :( :(

Za dużo grochówki i tyle!
Ludzka rzecz !
roberto
Site Admin

Następna strona

Powrót do RCN Solec Kujawski