Strona 1 z 1

Donebach 153kHz - upadek

PostNapisane: 07 maja 2018, 22:34
przez receiver
2. marca upadły kolosy radiofonii u sąsiadów za miedzą. Nadawano z nich na 153 pierwszy program radia publicznego (DLF), które z resztą osobiście bardzo cenię i bardzo chętnie słuchałem tej częstotliwości, czy to na starej lampowej Sabie czy też w samochodzie. Nadajniki wyłączono pod koniec 2014. Sama instalacja antenowa była "wyciszona" w stronę Rumunii, aby nie zakłócać radiostacji w Brașov. Do tego codziennie od 19:00 do 05:00 moc została zredukowana do 250kW. Przełączenie następowało kilka sekund przed pełną godziną, przerwa w nadawaniu wynosiła około 2s.

Do polskiej Jedynki ciężko ich porównać, dominuje słowo i informacja, warsztat jak na mój gust wysoce profesjonalny i rzeczowy, bez zbędnego "fiu-bździu", ale zrobione tak że dla każdego coś się znajdzie.

https://www.youtube.com/watch?v=cqaDgEJXaqE - piękie zrobiony reportaż, od przygotowań aż po upadek i "zwiedzanie" ruin przez publiczność. Dla niecierpliwych polecam materiał od 6:10. Tak kończy się żywot dwóch masztów nadawczych po 363m każdy.

Re: Donebach 153kHz - upadek

PostNapisane: 10 maja 2018, 16:40
przez Tadekmaj
Fajny materiał. A jednak można, tylko szkoda że nie u nas. U nas to albo skacząc przez płot albo przez dziurę w nim, aby zobaczyć z duszą na ramieniu, miejsce gdzie stała najwyższa konstrukcja inżynierska na świecie. Podobnie jest zapewne też i na innych obiektach na których stały maszty.