PKiN

PKiN

Postprzez Slawek » 05 paź 2011, 00:42

Witajcie !!!

Na początek unikalny kadr z Czterdziestolatka odc. 9 czyli nasz kochany PKiN w 1975 r.

PKiN 1975-1.jpg

Legenda:
Czerwone kółeczko - NEC RCN Konstantynów,
Błękitne kółeczko - NEC dosyłowy z Malczewskiego /obalenie mitu kabla do PKiN-u ???/ lub Woronicza,
Żólte kółeczko /off-topic/ - brak po cztery (4x4x4) na ścianę całofalowych dipoli kanału R2 /TVP 1/, pytanie gdzie są, lub od kiedy będą ???
Jak ciekawostkę dodam, że najwyżej w Europie położony zegar pojawi się w tym miejscu w polskim powrocie do przyszłości pod koniec 1999 r.

Pozdrawiam
Sławek.
Slawek

Re: Radiolinia

Postprzez Slawek » 05 paź 2011, 10:37

Slawek napisał(a):Żólte kółeczko /off-topic/ - brak po cztery (4x4x4) na ścianę całofalowych dipoli kanału R2 /TVP 1/, pytanie gdzie są, lub od kiedy będą ???

/off-topic/ A jednak już są. Pytanie tylko od kiedy ???, bo wcześniej był "motylek" na iglicy w miejscu, gdzie dziś są żółte "trumienki" UHF-u.
Sławek.
Slawek

Postprzez Slawek » 07 paź 2011, 01:13

Slawek napisał(a):/off-topic/ A jednak już są. Pytanie tylko od kiedy ???, bo wcześniej był "motylek" na iglicy w miejscu, gdzie dziś są żółte "trumienki" UHF-u.
Sławek.

A to jest ten słynny "motylek",

PKiN - Motylek.jpg

który też został wielokrotnie rażony gromem z jasnego nieba, niczym maszt w Konstantynowie.
Do tego dochodziły wielokrotne awarie wijącego się jak wąż fidera we wnętrzu iglicy.
A technika nie była taka jak dziś...
Sławek.
Slawek

Postprzez Łukasz-O » 07 paź 2011, 19:17

Slawek napisał(a):A to jest ten słynny "motylek", (...) który też został wielokrotnie rażony gromem z jasnego nieba, niczym maszt w Konstantynowie.
Do tego dochodziły wielokrotne awarie wijącego się jak wąż fidera we wnętrzu iglicy.
A technika nie była taka jak dziś...
Sławek.

A ja pamiętam pierwszą połowę lat 90-tych jak jedno z wyładowań postanowiło wyładować się na iglicy :) Ładunek był tak wielki, że Warszawa na kilka długich godzin pozostała bez TV - zanim uruchomiono jakieś rezerwowe pierdziawki. Sama oryginalna TV z Pałacu wróciła po kilku tygodniach, po remoncie kapitalnym iglicy.
Pamiętacie to? Jeśli coś pokręciłem to mnie poprawcie ;)
Łukasz-O
Ekspert

Re: PKiN

Postprzez Slawek » 08 paź 2011, 00:17

To zdarzenie trochę inaczej wyglądało, opiszę je wkrótce.
W tamtym czasie nie było nadajników rezerwowych w innej lokalizacji, a nadajniki tv na Pałacu były zdublowane.
Wtedy to nie był jeszcze RTCN, ale TON.
Sławek.
Slawek

Postprzez Łukasz-O » 08 paź 2011, 00:29

W takim razie czekamy na szczegóły. Sprawa była o tyle głośna, że nawet ówczesny WOT lub nawet jeszcze kanał 51? (chyba) zrobił na ten temat piękną relacje.
Próbowałem tego szukać w archiwach YT itp. ale nic z tego :(
Może i nie było rezerwy. Z resztą gdyby była, to włączono by ją natychmiast a nie po kilku dobrych godzinach... Tak czy inaczej mieli problem ;)

PS.
Oj, czy oby na pewno nie było już nadajników radiowych?
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez Slawek » 09 paź 2011, 01:54

Pałac Kultury i Nauki, jako prowizoryczny obiekt nadawczy dla Warszawy i okolic, sprawdził się z nawiązką.
Praktycznie był nie do ruszenia, dla wszelkich kataklizmów atmosferycznych nawiedzających Warszawę.
Z tego co pamiętam miały tylko dwa większe "padnięcia".
Jedno miało miejsce w połowie lat 80-tych, kiedy to już był póżny jesienny wieczór i padł główny bezpiecznik 400A zasiląjacy wyłącznie nadajniki.
Nadajniki "padły" wszystkie. Pamiętam, że ogladałem wtedy chyba koło fortuny. Naprawa, była o tyle długa, że tego wieczoru Warszawa była pozbawiona dziennika telewizyjnego. Nadajniki załączano stopniowo. Prognoza pogody została jednak wemitowana.
Drugie miejsce padnięcia nadajników odbyło się w lipcu 1990 r. podczas słynnej burzy tropikalnej, która rozszalała się nad Mazowszem.
Zaczęła sie gdzieś około 7 wieczorem i trwała gdzieś do wpół do dwunastej w nocy. Właśnie tego wieczora ojciec starcił swój kochany telewizor jakim był Sanyo 21' FST. Burza była ogromna. Gromy waliły z jasnego nieba, że hej, jak spojrzałem na niebo, to aż się na nim dosłownie gotowało.
Najpierw piorun uderzył w iglicę, poleciało wszystko - na ekranie śnieg. Gdzieś po półgodziny nadajniki wróciły i oglądałiśmy teatr tv /poniedziałek/, nagle ekran telewizora zrobil się czarny /telewizor jeszcze dychał/. Nośne programów były, ale bez żadnej modulacji.
Po paru ładnych minutach pojawił się na TVP1 koncert skrzypcowy, rodem z magnetowidu VHS /szkoda, że nie sprawdziłem czy nieszedł czasem już w Pal'u/.
Kolory były rozmyte a sam obraz dość nie wyraźny, podstawa czasu była bez TBC /pionowe linie obrazu były powyginane, charakterystycznie dla VHS-u/.
Gdzieś po godzinie koncert przerwano i pojawiła się Pani Krystyna Loska. Oznajmiła nam, że w Wornicza uderzył w podstację piorun i główny transformator płonie. Studio emisyjne i magnetowid uruchomiono z zasilania awaryjnego. Teatr TV wznowiono. No i tak sobie znowu trochę pogladaliśmy i nagle bum w transforamator niedaleko nas. A, że był to nasz transformator, tym razem telewizor "padł" /przeszedł na czuwanie i zawarczał/.
Na drugi dzień była jazda z telewizorem na Meander. Poleciał prostownik w przetwornicy w zasilaczu, tranzystor sterujący pracą przetwornicy i najdroższa rzecz z tego wszystkiego traznystor końcowy /linii/ odchylania poziomego. Tego dnia telewizorów przywieziono tyle, że nie pomieściły się wszystkie w recepcji serwisu.
Ojca trochę te oglądanie kosztowało, ale telewizor ożył, i grał jeszcze 12 lat /bezusterkowo/.
Anteny nadawcze radiowe dla UKF-u CCIR wraz z nowymi telewizyjnymi, pojawiły się po remoncie iglicy w 1996 r.
Konstrukcja wsporcza do anten została nałożona na iglicę przy pomocy śmigłowca /może są jakieś zachowane zdjęcia lub nawet film/.
Po zamontowaniu wszystkich anten ruszł CCIR z 1/4 wartością mocy docelowej.
Sławek.
Slawek

Postprzez Łukasz-O » 09 paź 2011, 22:45

No to chyba piszemy o zupełnie innych padach Pałacu. Ta awaria o której wspomniałem miała miejsce na pewno później. Był już Top Canal i nawet NTW. Nie pamiętam dokładnie roku ale był to sam koniec wakacji, tuż przed nowym rokiem szkolnym. Poszedłem wtedy do szkoły, zobaczyć o której będzie rozpoczęcie roku ;) W ostatniej chwili przed tą burzą dobiegłem do domu.
Kojarzę komunikaty aby przestawić kanały na jakieś zastępcze częstotliwości. W zasadzie nic więcej nie pamiętam niż to, co tu i wyżej napisałem, miałem wtedy naście lat i co innego w głowie :)

PS.
Oglądałeś teleturniej Koło Fortuny w latach 80-tych?
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez Marcin » 09 paź 2011, 22:57

Akurat TOP CANAL leciał z DS Riviera.
Pozdrawiam
Marcin

Postprzez Łukasz-O » 09 paź 2011, 23:17

Tak, padała tylko publiczna TV która szła z pałacu. Pisałem o Top Canal tylko dlatego, żeby określić mniej więcej lata awarii :)
Łukasz-O
Ekspert

Następna strona

Powrót do Pałac Kultury i Nauki w Warszawie